„V ZAČÁTCÍCH TRIATLONU SI HLAVA MUSELA ZVYKAT“

12.09.2017 16:52

„V ZAČÁTCÍCH TRIATLONU SI HLAVA MUSELA ZVYKAT“

Všestranným a úspěšným sportovcem, který se od roku 2014 věnuje především triatlonu, je Ondřej Olšar. Vytáhlý sympaťák, rodák ze severočeských Zákup u České Lípy se sportování věnuje od mala. Začínal plaváním, kterému se závodně věnoval  11 let. Na začátku roku 2014 se Ondřej přeorientoval na triatlon, takže si k plavání přidal ještě kolo a běh. Po několika triatlonech (terénních i silničních) byly jeho výsledky nad očekávání výborné.

V současnosti studuje na Pedagogické fakultě v Plzni tělocvik, přidal angličtinu a k tomu již v letošní sezoně trénuje mezi muži do 23 let a tedy na olympijských distancích.

Rok 2014, tvůj začátek s triatlonem, jakou roli hrál Jarda Jíra? Byl to on, kdo tě k triatlonu nasměroval? (Jen na doplnění: Jarda Jíra, patří mezi nestory severočeského triatlonu)

Hrál tu nejdůležitější roli. Prvotně mě začal pošťuchovat, že jako plavec bych s ním nezvládl trénovat a já samozřejmě tvrdil opak. Začal jsem s Jardou trénovat a jezdit po závodech všeho druhu. Bylo to super.

Co bylo v začátcích nejtěžší?

Nejtěžší asi byly ty tréninkové jednotky, jejich četnost a náročnost. Opravdu to bylo něco jiného než „jen“ plavání. Hlavně psychika a hlava si musela zvykat, než fyzický stav.

Rok 2016, tvůj největší úspěch, 12. místo na MS juniorů. Začal jsi v tu dobu mít jasnou představu o své budoucnosti vrcholového triatlonisty?

Ihned po doběhnutí to bylo strašně fajn. Hned jsem si řekl, že se do toho pokusím opřít co nejvíce a jít progresivně nahoru. Představy jsem ale zatím žádné neměl a ani teď nějak zásadně nemám. Samozřejmě nějaké cíle či spíše sny mám. Ale mám oči otevřené a přemýšlím realisticky.

Do Plzně tě přivedlo jednak studium na vysoké škole, ale i triatlonová akademie. Jak by jsi zhodnotil tento svůj krok?

Smyslem triatlonové akademie je sdružovat nejnadanější mladé triatlonisty, kteří jsou zatím v místních klubech, kde mnohdy trénují bez špičkového vedení. Akademie v Plzni nabízí             potřebné zázemí, včetně profesionálních trenérů, kvalitní vzdělávání sportovců a bude-li třeba, také ubytování.

Triatlonovou akademii osobně považuju za velmi důležitý krok nejen v mé osobní triatlonové přípravě, ale i jako přínos pro triatlonový sport.

Takže další akademie - zřizovat či nezřizovat?

Můj názor je zcela jednoznačný. Stavět, ale nepřeceňovat. Stavět proto, protože dobrý tým by měl vychovávat své odchovance, a nepřeceňovat, protože ani v reálu není každý uchazeč dokonalý. Kdo někdy nějaký sport dělal, ví, že ne každý má talent.

Tak to by bylo na další rozhovor, zpátky ke sportu… Kolik trávíš času tréninkem?  Kolik jsi toho naběhal přibližně za svůj život?

Tréninky trávím spoustu času. Ale trénink není vše, snažím se, aby to jako celek mělo nějaký řád, hlavu a patu. Z nasbíraných zkušeností od okolí a hlavně osobního trenéra se mi to myslím celkem daří. Asi se úplně nedá říci, kolik je to hodin a kilometrů týdně, protože to samozřejmě závisí na roční době, co mě čeká atd. Vím, že spoustu lidí kolem mě dost sleduje a hltá své odtrénované kilometry či hodiny, já to takřka vůbec neřeším a moc nesleduji. Zajímá mě, jak jsem na tom teď a čeho jsem momentálně schopný v trénincích. Ještě jsem               toho moc nenaběhal...

Vzpomeneš si na nějakou historku ze závodů, co tě baví do dneška?

S tolika závody za sebou se vždy najde něco zábavného ze závodu. Tak třeba byla sranda, když mi na Evropském poháru v Táboře upadlo sedlo. Což by takový problém nebyl, kdyby         potom ještě přede mnou závodník nehodil myšku těsně před patníkem a já ho trefil a okamžitě se mi zablokovala zadní brzdová čelist. Či jeden z prvních silničních triatlonů v Opavě, kdy jsem byl docela „prošitý“ z plavání a nemohl jsem naskočit na kolo, naskočil jsem až napotřetí. Při prvních dvou pokusech jsem skončil na galusce zadního kola :-).

Jaké to je s osobním trenérem? Máš někdy touhu poslat ho do ...háje?

Na svého trenéra nedám dopustit. Takovou touhu jsem nikdy neměl a myslím, že ani nikdy mít nemůžu. Samozřejmě nějaký malý nešvar se občas objeví, ale je to jen drobná neshoda, co není vůbec důležitá. Myslím, že nám spolupráce jde opravdu skvěle, rozumíme si i mimo sport a není to jen obyčejný vztah svěřenec-trenér.

Když netrénuješ, jak nejraději relaxuješ? Co děláš ve svém volném čase?

Ono zas tolik toho volného času není. Když už je, snažím se být buď s přítelkyní, nebo s rodinou. Nejlépe obojí. Mám strašně rád rodinnou sešlost a pohodu, když si zahrajeme karty, povídáme si či někam zajedeme. Není to dlouho, kdy se narodila neteř a pár týdnů zpět synovec. Je to úžasné a uklidňující s nimi trávit čas. Jinak si rád zahraju nohejbal, beach                 volejbal, či zajdu do kina s přítelkyní.

Tak ať si, Ondro, podobný relax užíváš po víkendovém rotterdamském triatlonovém superpodniku.

Milan Kulman


Partneři

    

                         Partneři     

                       


           


                     


       O nás

Česka triatlonová asociace

Novinky e-mailem

Novinky e-mailem
           

Nahoru ↑

© 2020, Česká triatlonová asociace – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing